2 0 0 8   C L A S S I C A L   B A L L E T   A W A R D S

2008 Grand Finale Results - Held in Brisbane

Adjudicators: Rosetta Cook and Michelle Giammichele

 


JUNIOR - Finalists

 

Danika Admskim, Rhythmic Moves School of Dance

Maeghan Stace, Patricia Yvonne Academy of Dance

Melia McCarthy, Elite School of Dance

Ettienne Montzaka-Caceres, Patricia Yvonne Academy of Dance

Sophia Bradtke, Pegasus Academy of Dance

Chloe Jane Freeman-Sear, South Coast Dance Academy

Jessica Floyd, Shephard Academy of Dance

Cecilia Christensen, Elite School of Dance

Haylee Edwards, Rhythmic Moves School of Dance

Courtney Cross, Daphne MacDonald Academy of Dance

Ashleigh Hood, Pegasus Academy of Dance

Rebecca Matijevic, Patricia Yvonne Academy of Dance

 

Winner

Ettienne Montzaka-Caceres, Patricia Yvonne Academy of Dance

 

Runner Up

Danika Adamski, Rhythmic Moves School of Dance

 

 

 

INTERMEDIATE ONE - Finalists

 

Anita Farina, Rhythmic Moves School of Dance

Rhiannah Boch, Elite School of Dance

Skye Haffiner, South Coast Dance Academy

Tean-Louise McGrath, Doreen Thomas Academy of Dance

Tahnee Eaves, Daphne MacDonald Academy of Dance

Sarah Sheppard, Elite School of Dance

Jennifer Czugaj, Elite School of Dance

Jake Kaewchomjit, South Coast Dance Academy

 

Winner

Jake Kaewchomjit, South Coast Dance Academy

 

Runner Up

Tahnee Eaves, Daphne MacDonald Academy of Dance

  

INTERMEDIATE TWO - Finalists

 

Tahnee Eaves, Daphne MacDonald Academy of Dance

Tean-Louise McGrath, Doreen Thomas Academy of Dance

Amber-Rose Bubb, Rhythmic Moves School of Dance

Madeline Atkins, Elite School of Dance

Rebecca Hazell, South Coast Dance Academy

Jennifer Cuzagaj, Elite School of Dance

Georgene Kelly, Doreen Thomas Academy of Dance

Jake Kaewchomjit, South Coast Dance Academy

 

Winner

Amber-Rose Bubb, Rhythmic Moves School of Dance

 

Runner Up

Georgene Kelly, Doreen Thomas Academy of Dance Winner

 

SENIOR - Finalists

 

Andrea Reich, Rhythmic Moves School of Dance

Madeline Atkins, Elite School of Dance

Erin Stace, Patricia Yvonne Academy of Dance

Georgene Kelly, Doreen Thomas Academy of Dance

Rebecca Hazell, South Coast Dance Academy

Skye Haffiner, South Coast Dance Academy

 

Winner

Andrea Reich, Rhythmic Moves School of Dance

 

Runner Up

Rebecca Hazell, South Coast Dance Academy

 

 

OPEN

 

Winner

Tracey McAlister, Doreen Thomas Academy of Dance

 

Runner Up

Georgene Kelly, Doreen Thomas Academy of Dance